Mając w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego mieszkania, warto już odpowiednio wcześniej zadbać o pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Kredyty hipoteczne często są zaciągane przez młode osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie.
Powszechnym błędem popełnianym przez takie osoby jest myślenie, że powinni unikać jakichkolwiek zobowiązań wobec banków, czy to kredytów gotówkowych czy kart kredytowych albo zakupów ratalnych, żeby nie zmniejszyć swojej zdolności kredytowej poprzez posiadanie zbyt dużej liczby obciążeń kredytowych.
Z punktu widzenia banku, który ma udzielić kredytu hipotecznego jest wręcz odwrotnie. Klienci banków, których dane znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej dzielą się na trzy grupy. Pierwsza to Ci, którzy posiadają lub posiadali kilka kredytów lub innych zobowiązań wobec banków i z każdego wywiązywali się w terminie. Druga grupa to osoby, które mają negatywną historię kredytową ponieważ nie spłacali jednego lub nawet kilku zobowiązań w terminie. Trzecią grupą są osoby, które nie posiadają i wcześniej nie posiadały żadnych zobowiązań, przez co bank, w którym wnioskują o kredyt hipoteczny, nie ma na czym oprzeć analizy scoringowej. Wbrew pozorom grupa, która nie ma żadnej historii kredytowej jest najbardziej ryzykowna dla banku, ponieważ nie wiadomo czego się spodziewać po takim kliencie.
Jak budować swoją pozytywną historię kredytową? Warto zacząć bardzo wcześnie od zaciągnięcia kredytu ratalnego na zakup jakiegoś sprzętu. Często się mówi aby unikać zaciągania kredytów na typową konsumpcję, czyli na przykład na sprzęt RTV czy AGD. Jednak patrząc na to z innej perspektywy trudno znaleźć inny sposób na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. Nie muszą być to drogie zakupy ratalne, ale warto jednego lub dwóch dokonać i oczywiście wszystko spłacić idealnie w terminie, dzięki czemu zdobędziemy pierwsze punkty do naszej oceny punktowej w Biurze Informacji Kredytowej.
Powszechna jest opinia, że kredytobiorca hipoteczny nie powinien posiadać karty kredytowej, i faktycznie jak każde aktywne zobowiązanie może ona obniżyć zdolność kredytową. Jednak warto mieć kartę kredytową i posiadać ją już nawet na kilka lat przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Nie musimy wcale z niej korzystać, wystarczy że ją posiadamy a w Biurze Informacji Kredytowej już wystąpi adnotacja, że posiadamy kartę kredytową i nie mieliśmy żadnych opóźnień w spłatach zadłużenia na karcie.
Przed samym złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto zamknąć przynajmniej część zobowiązań tak, aby nie zmniejszały naszej zdolności kredytowej, a tym samym nie powodowały że nie będziemy mogli kupić wymarzonego mieszkania. Jednak nie powinniśmy unikać zaciągania zobowiązań przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny, ponieważ pozwoli nam to zbudować naszą pozytywną historię kredytową, która, jak wiele wskazuje, jest podstawowym czynnikiem przy udzielaniu kredytów przez banki, obok oczywiście odpowiedniego poziomu regularnych dochodów.
Jeśli już zadbałeś o swoją pozytywną historię kredytową i podjąłeś decyzję o zaciągnięciu zobowiązania w formie kredytu mieszkaniowego, powinieneś zrobić odpowiednie rozeznanie na rynku, aby nie popełnić błędu wybierając niekorzystną ofertę kredytową. Poszukiwania optymalnej oferty kredytu hipotecznego można zacząć od zapoznania się z porównaniem ofert kredytowych na przykład na stronie http://www.ehipoteka.com.pl/kredyty-mieszkaniowe. Po wstępnej selekcji ofert, na podstawie takiego porównania, można wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.
pl