Wykup samochodu leasingowanego. Kilka faktów.
W przypadku nabycia samochodów (wykup auta w leasingu) podatnikowi przysługuje odliczenie podatku naliczonego z faktury zakupu w wysokości odpowiadającej 50% podatku naliczonego wynikającego z faktury. Warto wspomnieć, że w przypadku samochodów osobowych oraz innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony prawo do odliczenia VAT od paliwa zawieszono do 30 czerwca 2015 roku. Natomiast 50% odliczenie dotyczy wydatków takich jak: nabycie, używanie pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu samochodowego, koszty eksploatacji (napraw, części zamienne itd.). Więcej informacji prawnych dotyczących leasingu znajdziesz na stronie www.rl.com.pl
Sprzedaż samochodu leasingowanego po skończonej umowie.
Od 1 kwietnia 2014 r. zostały zniesione przepisy rozporządzenia Ministra Finansów, zgodnie z którymi sprzedaż samochodu po upływie 6 miesięcy od nabycia podlegała zwolnieniu od VAT (§ 13 ust.1 pkt 5 rozporządzenia MF). Przed zmianą przepisów Sprzedającemu opłacało się czekać 6 miesięcy, aby sprzedać leasingowany samochód ze stawką zw. Po zmianie, niezależnie od momentu sprzedaży i ile czasu upłynęło do nabycia pojazdu, sprzedaż samochodu będzie opodatkowana stawka 23%.
Jak skorzystać na zmianach w przepisach?
Jeśli zależy nam na niskiej racie w leasingu samochodu warto po zmianach w przepisach rozważyć opcję z wysokim wykupem. Oczywiście firmy leasingowe rekomendują wtedy szybką (natychmiastową) sprzedaż auta (czasami można auto zostawić w rozliczeniu u leasingodawcy). Wymieniamy wtedy auto na nowe, z niską ratą miesięczną, a dodatkowo korzystnie rozliczamy VAT. Ma to związek właśnie z wysoką wartością wykupu leasingowanego auta – im większy wykup, tym więcej rozliczymy korzystnie podatku VAT.